Znajdziesz mnóstwo porad i wskazówek, które podpowiedzą Ci jak rzucić palenie. Jednak decyzja o rozstaniu się z papierosami i tak jest bardzo trudna, tym bardziej, gdy poprzednia próba skończyła się niepowodzeniem. To typowe dla uzależnienia. Co jeszcze powstrzymuje osoby, które chcą skończyć z nikotyną?

Rzucanie palenia – skutki, których boją się uzależnieni

Decyzja: „rzucam palenie!” jest pierwszym, mądrym krokiem do zdrowszego życia. Jednak wkrótce po zgaszeniu ostatniego papierosa zaczynają doskwierać przykre objawy odstawienia nikotyny, głównie nerwowość i brak koncentracji. Objawy te są przejściowe, ale intensywne, dlatego każdy palacz, który ma już za sobą jedną lub kilka nieudanych prób rozstania się z nałogiem, obawia się smutnej powtórki.

Oprócz widma objawów zespołu odstawiennego uzależnieni od nikotyny mogą obawiać się, że po rzuceniu palenia:

  • przybiorą na wadze,
  • będą gorzej radzić sobie z emocjami, a ciągła nerwowość wpłynie negatywnie na relacje z bliskimi i współpracownikami,
  • bez nikotyny trudniej będzie im skupić się na pracy,
  • skończą się przerwy na papierosa,
  • chodzenie do pubu i na imprezy nie będzie już tak przyjemne, jak kiedyś,
  • poczują pustkę, którą dawniej wypełniały im papierosy.

Oczywiście, oprócz czynników na powyższej liście, każdy palacz ma własne powody, dla których sięga po papierosa. Na przykład boi się rozstać ze swoimi rytuałami (jak papieros do kawy czy po każdym posiłku) albo ma szerokie grono palących znajomych i trudno mu sobie wyobrazić, że teraz się wyłamie.

Jest jeszcze jeden, częsty powód lęku, który hamuje osoby palące przed podjęciem decyzji o rzuceniu palenia: strach przed porażką. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie te lęki są niepotrzebne, bo każdy „rytuał” można zastąpić innym, a ryzyko porażki można zminimalizować robiąc dobry plan rzucenia palenia.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Jeżeli tego rodzaju obawy dotyczą także Ciebie, czas zastanowić się, jak uniknąć ewentualnych „skutków ubocznych” odstawienia nikotyny. Rzucenie palenia wcale nie musi wiązać się tyciem i nerwowością, nikotyna wcale nie pomaga się skoncentrować (wręcz przeciwnie, to uzależnienie od nikotyny tę koncentrację zaburza).

Zamiast więc skupiać się na lękach, pomyśl o tym, jakie korzyści z rzucenia palenia na Ciebie czekają. Ich lista jest znacznie dłuższa i obejmuje lepsze zdrowie, kondycję, bielszy uśmiech, świeży oddech, zwiększone libido, więcej energii, lepszy sen, grubszy portfel.

Jeżeli odstręcza Cię wizja intensywnych objawów rzucenia palenia szczególnie w pierwszych dniach, zawsze możesz sięgnąć po dostępny w aptece  bez recepty lek, który zmniejsza zależność organizmu od nikotyny, bez uciążliwych objawów jej odstawienia.

Takim lekiem jest właśnie Tabex. Zawiera alkaloid roślinny cytyzynę, która konkuruje z nikotyną o te same receptory, jednak ze względu na silniejsze wiązanie powoli wypiera z nich nikotynę.

Jego działanie sprawia, że mózg przestaje domagać się kolejnej dawki nikotyny, przez co objawy odstawienia są łagodniejsze. Później pozostaje Ci już tylko cieszenie się wolnością i mieć kontrolę nad własnym życiem