Na przestrzeni ostatnich lat, liczba osób palących stopniowo się zmniejszała. Nic dziwnego, bo ceny papierosów są coraz wyższe, reklamy zakazane, a na mocy kolejnych przepisów prawnych uzależnieni od tytoniu nie mogą już swobodnie palić tam, gdzie mają ochotę. Mimo to całkiem spora część mieszkańców Polski wciąż pali nałogowo. Sprawdź, jak przedstawiają się dokładne statystyki.
Kogo dotyczy uzależnienie od nikotyny?
W trakcie badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przeprowadzonych w 2017 roku, do codziennego palenia papierosów przyznało się 24% Polaków. Palaczami częściej są mężczyźni – wśród nich odsetek palących wynosi 29%, natomiast wśród kobiet – 20%.
Jak wgląda profil typowego palacza? Otóż palący mężczyzna najczęściej ma 40-49 lat, zasadnicze wykształcenie i źle ocenia swoją sytuację materialną. Wśród kobiet największą grupę stanowią 30-latki oraz gospodynie domowe. Większość palaczek zadeklarowała w badaniu, że ma niskie dochody. Co ciekawe, im wyższe wykształcenie i lepszy status materialny, tym mniejsza skłonność do uzależnienia od tytoniu.
Ile papierosów dziennie wypalają średnio osoby uzależnione?
W innym badaniu zapytano palących Polaków o to, ile sztuk papierosów wypalają każdego dnia. Przeważająca liczba ankietowanych wskazała na przedział 11-20 sztuk dziennie – tak zadeklarowało 46%. Jednak niewiele mniej, bo 44% odpowiedziało, że wypala 1-10 sztuk na dobę. Co dziesiąty palacz przyznał się, że jedna standardowa paczka to dla niego za mało.
Czy wśród uzależnionych są osoby, które planują wyrwać się z sideł nałogu? Tak, w tej grupie znalazło się 45% kobiet i 55% mężczyzn. Przeciętny Polak, który chciałby rzucić palenie, wypala 14 papierosów dziennie, a jego nałóg trwa od 20 lat. Z pewnością są to więc palacze, którzy już odczuwają skutki palenia tytoniu. Na szczęście, jeśli podejdą do swojego postanowienia na poważnie, mają dużą szansę na sukces.
Jak rzucić palenie? Domowe sposoby na złagodzenie objawów odstawienia nikotyny
Wymyślono już dziesiątki mniej lub bardziej skutecznych metod rzucania palenia. Wszystko po to, aby pomóc uzależnionemu przejść przez trudny etap odstawienia nikotyny. Czy istnieje lek bez recepty, który nie uzależnia, ale pozwala o niej zapomnieć? Tak, możesz go kupić w prawie każdej aptece. Jest nim Tabex, który nie zawiera nikotyny ani antydepresantów.
Terapia trwa 25 dni, jednak już po kilku dniach powinieneś czuć mniejszą ochotę na zapalenie papierosa. Alkaloid roślinny, cytyzyna, dzięki swoim właściwościom łagodzi dotkliwe objawy zespołu odstawienia, czyli zwiększoną nerwowość, rozdrażnienie, spadek koncentracji czy napady apetytu. Nie zaszkodzi jednak, jeśli wspomożesz rzucanie palenia dodatkowymi sposobami, zalecanymi przez specjalistów:
- pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej, dzięki której ograniczysz ryzyko przytycia,
- zdrowo się odżywiaj – witaminy i minerały zawarte warzywach, owocach, orzechach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, rybach czy olejach roślinnych, pomogą Twojemu organizmowi szybciej się zregenerować,
- unikaj alkoholu – picie alkoholu w nadmiarze niestety sprzyja ryzykownym zachowaniom, w tym paleniu, jednak nawet jeden wypalony papieros może okazać się zdradliwy i zachęcić Cię do sięgnięcia po kolejne.
Wiele osób, które szukają sposobów na to jak rzucić palenie myśli, że to proces bardzo ciężki i długotrwały. Jednak wcale nie musi tak być. Jeżeli Ci się to uda, a w przyszłości ogarnie Cię zwątpienie, pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do kogoś bliskiego i o tym porozmawiać. Wsparcie rodziny i przyjaciół zawsze jest skuteczną motywacją do dobrych zmian.