Jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu podjęta – od dzisiaj zaczynasz rzucanie palenia. Jednak uciążliwe objawy dzień po dniu, o których opowiadali Twoi znajomi albo znasz z poprzednich doświadczeń, mogą Cię zniechęcać do realizacji postanowienia. . Mamy dla Ciebie dwie dobre wiadomości. Po pierwsze, pogorszone samopoczucie ma charakter przejściowy, po drugie, istnieją sposoby na rzucenie palenia bez wybuchów złości i spadku koncentracji. Przeczytasz o nich poniżej.

Rzucanie palenia – objawy dzień po dniu

Istnieją różne typy palaczy. Jedni „żyją papierosem” i korzystają z każdej okazji, żeby zapalić. Nie chcą słuchać ostrzeżeń ani dobrych rad, wściekają się na kolejne zakazy palenia. Nieodłączny papieros w dłoni w pewnym sensie ich definiuje.

Inni traktują papierosy bardziej rytualnie, palą mniej niż paczkę dziennie, czasami ograniczają się do kilku sztuk – do kawy, po obiedzie, dla towarzystwa, w trakcie wieczornego relaksu. Jednak wbrew pozorom im także może być trudno zrezygnować z palenia.

W związku z różnymi modelami palenia, również objawy odstawienia nikotyny mogą różnić się w poszczególnych przypadkach i trudno jest powiedzieć, który z nich będzie dominował u danej osoby. Można jednak mówić o kilku najbardziej rozpowszechnionych skutkach ubocznych odstawienia nikotyny, którymi są:

  • niepokój,
  • zły nastrój, poirytowanie,
  • bóle głowy,
  • trudności z zasypianiem,
  • zmęczenie,
  • głód.

Niestety, wiele z nich atakuje dosyć szybko. U kogoś, kto palił intensywnie, objawy odstawienia nikotyny mogą wystąpić już po upływie godziny po zgaszeniu ostatniego papierosa. Jako pierwsze doskwierają zazwyczaj: niepokój, smutek i trudności z koncentracją. Objawy te występują falami i po chwilowej uldze atakują znowu.

Rzucanie palenia – etapy

Choć rodzaj i intensywność objawów odstawienia nikotyny są w dużej mierze kwestią indywidualną, przeważnie szczyt złego samopoczucia, związanego z odstawieniem obejmuje pierwsze trzy dni. W ciągu kolejnych dwóch tygodni fale objawów mogą pojawiać się nadal, jednak na tym etapie organizm zaczyna przyzwyczajać się, że nie dostaje swojego narkotyku.

W trakcie kolejnych miesięcy problemem są głównie objawy wynikające z uzależnienia psychicznego, czyli ciągotki do papierosów, spowodowane widokiem palących znajomych albo znalezieniem się w sytuacji, której dawniej towarzyszył papieros – po wypiciu porannej kawy, na imprezie, w pubie.

Jednak i ten „sentyment” ma przemijający charakter, jeśli tylko będziesz pamiętać, że nawyk sięgania po papierosa jest skrajnie szkodliwy i rzucając palenie, robisz przysługę sobie i swoim bliskim.

Jak skutecznie rzucić palenie bez nieprzyjemnych objawów odstawienia nikotyny?

Obecnie panujące trendy nakazują unikanie tytoniu na rzecz zdrowych nawyków: uczęszczania na siłownię albo basen, spędzania wolnego czasu wśród zieleni, zajadania się sałatkami. Tego rodzaju zmiany w stylu życia mogą także okazać się pomocne podczas rzucania palenia, jednak nie rozwiązują wszystkich problemów, związanych z odstawieniem nikotyny.

Może warto sięgnąć po pomoc farmakologiczną, dzięki której typowe objawy odstawienia nie będą psuły Ci samopoczucia i powodowały problemów z koncentracją. Nie musisz się przejmować, że terapia przeciągnie się tygodniami i podtrzyma uzależnienie. W aptece możesz kupić lek bez recepty Tabex®, który nie zawiera nikotyny ani antydepresantów, przez co nie uzależnia.

Jego skład oparty jest na bazie alkaloidu roślinnego cytyzyny, pozyskiwanej z liści złotokapu zwyczajnego. Jedno opakowanie to pełna terapia, która pomoże ci rzucić palenie, bez uciążliwych objawów odstawienia nikotyny. Po jej zakończeniu leczenia nie powinny doskwierać Ci nieprzyjemne symptomy, jednak nie zapominaj, że pułapką może okazać się brak odpowiedniej motywacji, która zapobiegnie sięganiu po papierosy w przyszłości.

To może być zgubne, tymczasem efekty rzucenia palenia są tak przyjemne, że szkoda wracać do nikotynowego uzależnienia. Jeśli zdarza Ci się mieć ochotę na papierosa, możesz wesprzeć się zdrową przekąską – dobrym pomysłem jest chrupanie marchewek albo jabłek. Z czasem lata stracone na uzależnienie będą już tylko wspomnieniem. I to jest etap, na który warto poczekać.