„Rzucam palenie od poniedziałku” postanawiasz pewnego dnia i od początku tygodnia rozpoczynasz jedną z najtrudniejszych walk w swoim życiu. Kluczem do odniesienia sukcesu w tym przypadku jest odpowiednia motywacja, upór i wybór odpowiednich metod pokonania wroga, którym w tym przypadku jest nikotyna.
A co jeśli nam się nie uda, nie damy rady?? Wyciągnięcie odpowiednich wniosków i zmiana nastawienia pozwoli przekuć niepowodzenie w sukces. Jak rzucić palenie i zachować równowagę emocjonalną? Wbrew pozorom to możliwe!
Nieudane próby mogą demotywować do kontynuowania terapii, jednak trzeba pamiętać o tym, że w tym przypadku liczy się odpowiednie nastawienie. Wyobraźmy sobie sportowca, który tuż przed startem przywołuje w swoich myślach wszystkie porażki. Niepowodzenia powinniśmy przeanalizować, wyciągnąć wnioski i unikać powtórzenia zaistniałych błędów w przyszłości. Na pewno przypominanie ich sobie tuż przed startem nie jest sprzymierzeńcem sukcesu.
Podobnie jest z walką z uzależnieniem nikotynowym. Jeśli postanowiliśmy rzucić palenie ważne jest skupienie się na powodach, które nas do tego zamierzenia motywują. Niestety, każdy palacz nawet z największą determinacją może odnieść porażkę, ale kiedy próba skończyła się fiaskiem i okazała się nieskuteczna, nie możemy się poddawać.
Trzeba przeanalizować błędy, które popełniliśmy i zastanowić się, dlaczego sięgnęliśmy po papierosa. W razie potrzeby poprosić o wsparcie bliskich, zmienić techniki terapii i podjąć kolejną walkę.
Skutecznym wsparciem może okazać się terapia farmakologiczna lekiem Tabex, który zapobiegając dostępności nikotyny do jej receptorów, prowadzi do stopniowego zmniejszania zależności organizmu od nikotyny. Dzięki czemu potrzeba odpalenia kolejnego papierosa może być znacznie słabsza, a z czasem w końcu zniknie na zawsze.
Złe nawyki po rzuceniu palenia
Zrezygnowałeś z papierosów i co dalej? Rzucenie palenia to wielki sukces i powód do radości. Jednak trzeba pamiętać o ostrożności, bo bardzo łatwo popaść z jednego uzależnienia w drugie. Najczęstszą pokusą bywają słodycze i słone przekąski…
Jeśli boisz się, że po rezygnacji z papierosów Twoja waga wzrośnie, warto uzupełnić zapasy owoców, orzechów i innych produktów, które pozwolą Ci zająć czymś czas i ręce, a jednocześnie nie będą miały takiego wpływu na Twoją wagę.
Wiele osób po rezygnacji z papierosów odczuwa nadmiar wolnego czasu. Niektórzy wykorzystują te chwile na zakupy, co nierzadko bywa pułapką wydawania pieniędzy. Jeśli chcesz tego uniknąć wybieraj sklepy, w których znajdziesz asortyment odpowiadający Twoim potrzebom.
Ponadto wolny czas możesz poświęcić na przeglądanie oferty handlowej i planowaniu kolejnych zakupów. Wizyta w sklepie niekoniecznie musi wiązać się z zakupami i wydawaniem pieniędzy.
Świadoma decyzja, przekonaj siebie!
Jak skutecznie rzucić palenie i nie wrócić do uzależnienia? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest jedno słowo, mianowicie: motywacja. Jeśli wiemy, dlaczego chcemy zerować z nałogiem i jakie to będzie miało pozytywne skutki na nasze codzienne życie o wiele łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniu. Dlatego przed rozpoczęciem terapii dobrze jest wypisać sobie listę pozytywnych skutków rzucenia palenia oraz listę negatywnych skutków, które niesie ze sobą uzależnienie od nikotyny.
W każdej bitwie niezwykle ważni są też sprzymierzeńcy. Nasi bliscy powinni mieć świadomość, przed jak ważnym wyzwaniem stoimy, żeby mogli nas wspierać w postanowieniu i nie narażać na pokusy.
Doskonałym wsparciem są też preparaty wspomagające naszą terapię, takie jak Tabex, który pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny pomagając nam pozbyć się jednej z głównych przyczyn uzależnienia.