Substancje smoliste w papierosach – sprawdź, co Cię truje

Wdychanie dymu tytoniowego to fundowanie organizmowi całej listy substancji, które powoli go niszczą. Niewinnie wyglądający papieros kryje w sobie około 4000 związków chemicznych, z czego 70 ma działanie rakotwórcze. Jeśli do tej pory widmo korzyści z rzucenia palenia przegrywało u Ciebie z sentymentem do papierosów, przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, dlaczego dym tytoniowy to zwykła trucizna.

Palenie tytoniu – co zawiera uzależniający dym?

Oczywiście najważniejszym składnikiem, który prowadzi do uzależnienia, jest nikotyna. Bez niej papieros nie robiłby na Tobie większego wrażenia. Oprócz niej groźnymi komponentami dymu są m.in.:

  • tlenek węgla (śmiertelnie trujący gaz, który powoduje niedotlenienie organizmu),
  • tlenek azotu (tlenki azotu należą do najbardziej niebezpiecznych związków zanieczyszczających powietrze i mogą sprzyjać chorobom płuc),
  • amoniak (silny, parzący gaz),
  • cyjanowodór (to on w trakcie II wojny światowej był stosowany pod nazwą Cyklon B w nazistowskich obozach zagłady).

Oprócz nich w papierosowym dymie występują substancje smoliste. W tej grupie znajduje się największe spektrum związków rakotwórczych. Mają brązową barwę i kleistą konsystencję. W wyniku regularnego wdychania dymu tytoniowego magazynowane są w układzie oddechowym, przede wszystkim płucach, a następnie wchłaniane.

Substancje smoliste sprzyjają nowotworom: płuca, krtani, przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego, żołądka, trzustki, szyjki macicy. Wspólnie z innymi substancjami, obecnymi w papierosach, szkodzą właściwie wszystkim układom, głównie oddechowemu, krwionośnemu, pokarmowego.

Palacze są też bardziej podatni na wiele innych chorób i wcześniej się starzeją. Często już samo spojrzenie na daną osobę wystarczy, żeby stwierdzić, że pali papierosy.

Jakie są przykłady substancji smolistych w papierosach?

Do związków chemicznych, określanych jako substancje smoliste, należą:

  • węglowodory alifatyczne,
  • węglowodory aromatyczne, w tym groźne benzopireny o silnie rakotwórczym działaniu (dostają się także do żywności w trakcie wędzenia),
  • fenole i ich estry – mają działanie toksyczne i trujące,
  • aldehydy, w tym akroleina – związek ten podrażnia błony śluzowe oczu i górnych dróg oddechowych, podczas I wojny światowej stosowano ją jako gaz bojowy.

To tylko przykłady związków chemicznych w papierosach, bo trudno wymienić je wszystkie. Chociaż może się wydawać, że dawki obecne w dymie tytoniowym są niewielkie i trudno odczuć ich działanie, z biegiem lat uszkadzają organy, zwiększają ryzyko poważnych chorób i skracają życie.

Rzucam palenie! Jak uwolnić się od nikotyny i substancji smolistych?

Uzależnienie od nikotyny wiąże się więc z wdychaniem tysięcy substancji, których szkodliwe właściwości mogą budzić przerażenie. Dlatego niezależnie od wieku oraz lat spędzonych z papierosem w dłoni, zdecyduj się rzucić palenie dla dobra własnego oraz osób z otoczenia, które wdychają dym z Twoich papierosów. Korzyści z rzucenia palenia możesz odczuć szybciej, niż Ci się wydaje, już po kilku miesiącach będziesz swobodniej oddychać, poprawi się Twoja kondycja, a oczy wreszcie nie będą tak podrażnione.

Dobrą motywację do rzucenia palenia już masz, teraz wystarczy sięgnąć po lek zmniejszający zależność organizmu od nikotyny. Tabex, dostępny bez recepty w większości aptek, łagodzi przykre skutki odstawienia papierosów i nie zawiera nikotyny, a co za tym idzie, nie uzależnia.

Wystarczy stosować go przez jedyne 25 dni, a następnie nie dać się skusić na zapalenie nawet jednego papierosa. Zresztą, jeśli przypomnisz sobie, ile trucizn zawiera, nie będziesz miał na to ochoty.