Zastanawiasz się, jak rzucić palenie, żeby cieszyć się zdrowiem, a przy okazji mieć więcej pieniędzy. Lista  korzyści, która motywuje cię do rzucenia palenia jest długa, a warto jeszcze dodać do niej – lepsze zdrowie i samopoczucie Twoich bliskich.

Palenie szkodzi nie tylko palaczom

W trakcie palenia papierosa większość wytworzonego dymu nie tylko  dostaje się do Twoich płuc, ale również zanieczyszcza powietrze. Osoby, które znajdują się w otoczeniu palacza, oddychają więc papierosowym dymem, nawet, jeśli same nigdy nie paliły. Mówimy wówczas o paleniu biernym (pasywnym), które jest nie tylko nieprzyjemne, ale również szkodliwe.

Bierne palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dym papierosowy to trująca mieszanka, złożona z ponad 4 tysięcy toksyn, substancji drażniących i rakotwórczych. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na zadbanie o zdrowie najbliższego otoczenia jest podjęcie tej ważnej decyzji: „rzucam palenie!”.

Korzyści z rzucenia palenia dla Ciebie i Twoich bliskich

Przekonasz się, że po rzuceniu palenia Twoje życie się zmieni. Mniej stresu, więcej energii i wiary w siebie, lepsza odporność i mniejsza podatność na ciężkie choroby, to najczęściej wymieniane korzyści z rozstania się z uzależnieniem. Jednak również Twoja rodzina i przyjaciele będą zadowoleni z tej ważnej decyzji. Korzyści, których mogą się spodziewać, to między innymi:

  • mniejsze ryzyko raka płuc,
  • mniejsza podatność na choroby serca,

redukcja nieprzyjemnego zapachu papierosów, którym przesiąkają również włosy, ubrania oraz meble.

Jak bierne palenie wpływa na dzieci?

Dzieci są grupą, na której pasywne palenie odbija się najbardziej dotkliwie. Młody organizm, narażony na działanie dymu, ma większą podatność na astmę i alergie. Biernie palące dzieci częściej też zapadają na infekcje dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli, płuc, a ponadto ucha środkowego. Częściej też łapią kaszel i przeziębienia.

Szczególnym zagrożeniem jest dla nich palenie w samochodzie, ze względu na jego małą powierzchnię. Otwarcie okna nie rozwiązuje problemu, dlatego najlepiej jest nie narażać dzieci na niepotrzebne niebezpieczeństwo i nie palić w trakcie jazdy.

Jak chronić bliskich przed szkodliwym działaniem palenia?

Najskuteczniejszym sposobem aby uchronić  bliskich przed kontaktem z dymem jest rzucenie palenia. Jeżeli dotychczasowe próby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, skorzystaj z dostępnego w aptece wsparcia farmakologicznego.

Przykładem leku, który niweluje nieprzyjemne objawy rzucania palenia i jednocześnie nie zawiera nikotyny, więc nie uzależnia, jest Tabex®. Jedno opakowania to pełna terapia, która pozwoli ci rzucić palenie bez uciążliwych objawów odstawienia nikotyny.

Jeśli zatem podjąłeś/podjęłaś decyzje i chcesz sięgnąć po wsparcie w postaci leku Tabex®, pozostaje już tylko wytrwać z postanowieniu i nie zapalić papierosa już nigdy więcej. Aby tego dokonać, znajdź dobrą motywację. Na przykład wypisz listę powodów rzucenia palenia i noś ją zawsze przy sobie, aby była wsparciem w chwilach słabości.

Jeśli jednak wciąż palisz, pamiętaj, że wychodzenie na papierosa do innego pokoju nie uchroni Twojej rodziny przed nikotyną.

Rzucenie palenia to decyzja, na którą nigdy nie jest za późno. Udało się to wielu ludziom, więc uda się także  Tobie, jeśli znajdziesz odpowiednią motywację jak rzucić palenie i będziesz trzymać się swojej decyzji. Dla siebie i swoich bliskich, bo o ich dobro warto zadbać w pierwszej kolejności.