Cytyzyna w porównaniu z placebo1
Badanie kliniczne opublikowane w “The New England Journal of Medicine“. Pierwsze badanie nad skutecznością cytyzyny w leczeniu nałogu palenia, przeprowadzone z randomizacją, podwójnie ślepą próbą i użyciem placebo w grupie kontrolnej.
- Pytanie kliniczne: Czy cytyzyna w porównaniu z placebo zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania potwierdzonej trwałej abstynencji po 12 miesiącach od zakończenia leczenia i czy jest bezpieczna?
- Kryteria kwalifikujące: Dorośli palący 10 lub więcej papierosów dziennie, zmotywowani do zaprzestania palenia.
- Metoda badania: Chorych przydzielano losowo do 2 grup
po 370 osób (370 osób otrzymywało cytyzynę w tabletkach po 1,5 mg, a pozostałe 370 placebo) przez 25 dni.
Wnioski:
Cytyzyna (Cytisinum) w porównaniu z placebo zwiększyła prawdopodobieństwo uzyskania potwierdzonej trwałej abstynencji po 6 i 12 miesiącach od zakończenia leczenia.
Badacze wykazali, że cytyzyna stosowana przez 25 dni według schematu zaproponowanego przez producenta leku ogranicza palenie 3 razy skuteczniej niż placebo.2
Nie stwierdzono również, aby poza objawami ze strony układu pokarmowego cytyzyna wywoływała więcej objawów niepożądanych od placebo.2
Cytyzyna a Nikotynowa Terapia Zastępcza3
- Cel badania: Porównanie skuteczności cytyzyny i Nikotynowej Terapii Zastępczej w rzuceniu palenia.
- Projekt badania: Programatyczne, randomizowane otwarte badanie kliniczne.
- Metoda badania: w badaniu wzięło udział 1310 dorosłych regularnych palaczy, którzy chcieli rzucić palenie tytoniu i którzy korzystali z krajowej telefonicznej poradni dla palących. Pacjenci otrzymywali cytyzynę przez okres 25 dni lub nikotynową terapię zastępczą przez okres 8 tygodni.
- Kontrola badania: Badani obu grup mogli korzystać z telefonicznej poradni dla palących, gdzie otrzymali umiarkowane wsparcie behawioralne. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zgłaszana przez pacjentów ciągła abstynencja po 1 miesiącu leczenia.
Wnioski:
Cytyzyna stosowana przez nałogowych palaczy chcących rzucić palenie wykazała wyższą skuteczność niż Nikotynowa Terapia Zastępcza.
Ciągła jednomiesięczna abstynencja nikotynowa występowała częściej w grupie stosującej cytyzynę (40%, 264 z 655) niż w grupie otrzymującej NTZ (31%, 203 z 655).