Ile papierosów dziennie wypalają Polacy chcący rzucić palenie?1
W Polsce pali codziennie ok. 10 mln osób. Dlaczego palą? Konkretnie – dla nikotyny.2
Nikotyna działa psychoaktywnie, uzależnia
Uzależnienie farmakologiczne od nikotyny jest związane z koniecznością utrzymania odpowiednich jej stężeń w surowicy krwi,
Uzależnienie behawioralne jest złożone i zależny od czynników psychologicznych, środowiskowych, kulturowych i społecznych
Mechanizm uzależnienia2
Nikotyna wywołuje uczucie przyjemności, równocześnie zmniejsza stres i uczucie lęku. Palacze używają jej do modulowania poziomu wzbudzenia i kontroli nastroju.
Zaprzestanie dostarczania nikotyny do organizmu powoduje pojawienie się objawów odstawienia: drażliwość, obniżenie nastroju, niepokoju i lęku.
- Nikotyna działa na cholinergiczne receptory nikotynowe, stymulując uwalnianie neuroprzekaźników, które wywołują psychoaktywne działanie nagradzające.
- Po wielokrotnej ekspozycji rozwija się tolerancja na wiele działań nikotyny, zmniejsza się tym samym jej podstawowy wpływ wzmacniający i rozwija się uzależnienie fizyczne, czyli dochodzi do sytuacji, gdy w przypadku braku nikotyny pojawiają się objawy abstynencyjne.
Działanie nikotyny
Nikotyna szybko przenika przez płuca do krążenia i jest transportowana do mózgu w kilka sekund. Szybkie wchłanianie i przenikanie nikotyny do mózgu powoduje odczuwalne „pobudzenie” i wzmacnia jej działanie. Papierosy zaprojektowano tak, aby szybko dostarczały nikotynę do mózgu, a ich dodatkowe cechy i własności techniczne maja zwiększać ich potencjał uzależniający.
Błędne koło uzależnień
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do walki z głodem nikotynowym, większość z nich należy do grupy NTZ (Nikotynowej Terapii Zastępczej) zawierających nikotynę. Występują w różnych formach:
Preparaty z grupy NTZ budzą jednak kontrowersje, ze względu na wykorzystywanie właściwości nikotyny w leczeniu uzależnienia od niej.
Tabex®
Twoje wsparcie w walce z nikotyną
Na rynku pojawiły się więc terapie, wykorzystujące inne substancje, takie jak cytyzyna zawarta w leku Tabex®. Jest to alkaloid roślinny pozyskiwany z nasion złotokapu zwyczajnego (Laburnum anagyroides), który oddziałuje na te same receptory co nikotyna, jednak ze względu na silniejsze wiązanie stopniowo wypiera z nich nikotynę. Ponadto cytyzyna zmniejsza zależność organizmu od nikotyny bez objawów jej odstawienia.