Główne motywatory

Napięcia związane z rzucaniem palenia1

  • Każdy palacz rzuca palenia przynajmniej kilka razy i każda kolejna próba jest coraz trudniejsza (podjęcie decyzji trwa coraz dłużej). Palacze coraz mniej wierzą w powodzenie i możliwość zerwania z uzależnieniem od nikotyny. Czują się osamotnieni w swojej walce z nałogiem. Dlatego szukają wsparcia farmakologicznego wspomagającego proces rzucenia palenia.
  • Palacze są świadomi szkodliwości palenia, jednak palenie sprawia im także duża przyjemność, ułatwia odstresowanie się, jest formą nagrody. Dlatego rzucenie palenia wiąże się z dużymi obawami i napięciem – jak będzie wyglądało ich życie bez papierosa, czy poradzą sobie ze stresem, czy nie zmniejszy się ich atrakcyjność społeczna (nie stracą znajomych, możliwości kontaktu), czy będą potrafili prowadzić aktywne i ciekawe życie bez papierosa.

Wszystko to powoduje, że decyzja o zerwaniu z uzależnieniem od nikotyny jest odwlekana w czasie i zazwyczaj musi nastąpić silny bodziec, który wpływa na podjęcie decyzji o momencie rozpoczęcia rzucania palenia.

Czego najczęściej obawiają się osoby rzucające palenie?

Kobiety relatywnie częściej niż mężczyźni obawiają się przybrania na wadze i stania się bardziej nerwowymi.

Mężczyźni natomiast częściej niż kobiety boja się utraty przerw w pracy.

Główne motywacje1

Chęć odzyskania kontroli nad własnym życiem – często powiązane z problemami zdrowotnymi, chęcią zmiany, rozpoczęcia nowego etapu w życiu.

Chęć zwiększenia poczucia bezpieczeństwa oraz budowania lepszych, bardziej wartościowych relacji z najbliższymi.

Zachowania młodości, atrakcyjnego wyglądu.

Bycie bardziej atrakcyjnym społecznie – bycie trendy, fit, nadążanie za modą

Udana próba rzucenia palenia jest postrzegana przez palaczy jako ogromy sukces osobisty – wygranie walki z własnym sobą, wprowadzenie dużej zmiany w życiu.

Najczęstsze powody i motywacje do rzucenia palenia

Co daje rzucenie palenia – postrzegane benefity

Rzucanie palenia nie tylko obniża ryzyko wystąpienia rożnych poważnych dolegliwości, ale także poprawia samopoczucie i jakość życia.2