Ciągotki jedzeniowe są jednym z typowych objawów towarzyszących odstawieniu nikotyny. Apetyt powinien wprawdzie ustabilizować się do 4 tygodni po ostatnim papierosie, jednak niektóre osoby  na dłuższy czas zastępują podjadaniem nawyk palenia. Nie musi jednak tak być, bo rzucanie palenia to świetny moment na przyswojenie sobie zdrowych nawyków żywieniowych. Przeczytaj jak rzucić palenie bez wchłaniania nadmiaru kalorii.

Skąd wynika chęć podjadania po rzuceniu palenia?

Wzmożony apetyt u wychodzących z nałogu palaczy wynika z kilku czynników:

 1. Odstawienie nikotyny powoduje uporczywe myśli o paleniu, które wiele osób odczuwa jako głód i chce zaspokoić przekąskami.
 2. Nikotyna uzależnia nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Dla niektórych nawyk palenia jest sposobem na celebrację sukcesu lub realizacji jakiegoś zadania, ukojenie nerwów po porażce, rytuał rozpoczęcia i zakończenia dnia. Dlatego na czas kuracji wiele osób szuka dla nich zastępstwa.
 3. Jedzenie smakuje lepiej, bo palenie tytoniu stępia zmysły smaku i zapachu, jednak ten aspekt należy jednocześnie do największych korzyści z rzucenia palenia.
 4. Palenie tytoniu może wiązać się z opuszczaniem posiłków, bo uzależnieni tłumią głód nikotyną (dlatego tez dotyczy ich większe ryzyko niedoborów składników odżywczych).
 5. Objawy odstawienia nikotyny powodują nerwowość. Dlatego, niektórzy po rzuceniu palenia pozwalają sobie na kaloryczne przekąski: cukierki, ciastka, fast-foody.
 6. Chęć zajęcia czymś rąk – to bardzo częsty problem uzależnionych, którzy po rzuceniu palenia mają tendencję do sięgania po paluszki, chrupki i inne tego rodzaju przekąski.

Jak rzucić palenie bez uciążliwych objawów zespołu odstawienia nikotyny, które skłaniają do podjadania?

Skłonność do kalorycznych smakołyków stanowczo nie powinna być powodem do rezygnacji z planów rzucenia palenia, bo objawy odstawienia są przejściowe. Ponadto uzależnienie od nikotyny można leczyć farmakologicznie, sięgając po lek Tabex, dzięki czemu oczyszczanie organizmu z trujących substancji przebiega łagodniej i bez nerwów.

Tabex nie zawiera nikotyny, ani antydepresantów i nie uzależnia.  Jedno opakowanie to pełna terapia – jedyne 25 dni, która jest wsparciem w trudnych momentach, związanych z rezygnacją z palenia papierosów. Mimo wszystko warto przygotować się na zachcianki i mieć pod ręką coś pysznego, a zarazem wartościowego.

Plan dietetyczny na czas rzucania palenia – jak go ułożyć, żeby nie wpaść w pułapkę podjadania?

Kilka dietetycznych sztuczek może pomóc Ci w uniknięciu napadów wilczego apetytu. Postaraj się przestrzegać ich już od pierwszego dnia rzucania palenia:

 • jedz dużo produktów bogatych w błonnik (warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe) oraz pamiętaj o piciu dużych ilości wody – pod wpływem wody błonnik w żołądku pęcznieje i zapewnia uczucie sytości na długi czas,
 • jedz według harmonogramu – ustal, że będziesz jadł 5 niewielkich posiłków dziennie w 3-godzinnych odstępach, natomiast między posiłkami możesz tylko pić wodę i inne napoje bez cukru,
 • znajdź swój sposób na stres, bo często to nerwy skłaniają do podjadania – dla jednych najskuteczniejsze jest spędzanie czasu z przyjaciółmi, dla innych gra w szachy albo ćwiczenia na siłowni; oprócz tego zastanów się, jakie są najważniejsze czynniki stresujące w Twoim życiu oraz co możesz zrobić, żeby je wyeliminować,
 • zastosuj technikę uważnego jedzenia i potraktuj każdy posiłek jak rytuał – jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs i skupiając się wyłącznie na jedzeniu, nie na telewizorze, smartfonie czy komputerze,
 • nie dopuszczaj nudy w swoim życiu – postaraj się, aby w Twoim planie dnia nie było miejsca na pustkę; codzienna aktywność fizyczna, oddawanie się swojemu hobby, czytanie książek to sposoby na odciągnięcie uwagi od myśli o jedzeniu, a przy okazji – paleniu.

Pomysły na zdrowe przekąski dla rzucających palenie

Każdy ma czasami ochotę na coś do schrupania, nie tylko osoby po rzuceniu palenia. Ważne, żeby  nie zaspokajać zachcianek pustymi kaloriami. W ich zastępstwie sprawdzą się:

 • miks warzyw  z dipem – oprócz marchewek może się w nim znaleźć czerwona papryka, ogórki zielone, nać selera,  jako dip dobrze sprawdzi się hummus albo sos z jogurtu naturalnego, sera feta i ziół,
 • jabłko – jest naładowane błonnikiem i dostarcza witaminę C, której z reguły brakuje palaczom, a duże jabłko dobrze zaspokaja apetyt,
 • grejpfrut – owoc, który cieszy się opinią jednego z największych sprzymierzeńców osób dbających o sylwetkę, bo syci, a jego wartość kaloryczna jest bardzo niewielka,
 • jogurt naturalny – jest świetnym źródłem białka, które dobrze wpływa na metabolizm, możesz go posypać pokruszonymi orzechami, będzie wtedy jeszcze bardziej apetyczny.

Rzucenie palenia bez podjadania kalorycznych przekąsek nie musi być trudne, jeżeli tylko przygotujesz się na ewentualne zachcianki oraz wybierzesz metodę rzucania palenia, która minimalizuje nieprzyjemne objawy zespołu odstawienia nikotyny.