Papierosy, które kiedyś były uznawane za synonim bycia „trendy” obecnie zaczęły być utożsamiane ze wstydliwym nałogiem. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą dym tytoniowy sprawia, że nałogowi palacze coraz częściej pragną rzucić palenie. A powodów jest niemało, bo dym tytoniowy jest mieszkanką kilkuset szkodliwych substancji dla zdrowia człowieka. Wśród zagrożeń zdrowotnych oprócz nowotworów, zawału serca, udaru i nadciśnienia, papierosy są również przyczyną ponad 80%[1] przypadków zachorowań na obturacyjną chorobę płuc.
Choroby palaczy, czyli czym grozi uzależnienie
Przewlekła obturacyjna choroba płuc zajmuje 4. miejsce w niechlubnym rankingu przyczyn zgonów na świecie. W Polsce na to schorzenie cierpi ponad 2 miliony dorosłych osób. Ten ogromny wróg naszych płuc działa podstępnie i często przez lata nie daje wyraźnych objawów.
Na czym polega tajemniczo brzmiąca choroba? W medycynie zjawisko to oznacza zwężenie wewnętrznej średnicy dróg oddechowych, co utrudnia przepływ powietrza przez płuca. Nie ma jednoznacznych objawów tego schorzenia.
Chory najczęściej skarży się na trudności w oddychaniu, na dodatek odczuwa duszność i ucisk w klatce piersiowej, często pojawia się też poranny kaszel. W Polsce co roku 15 tysięcy osób umiera z powodu obturacyjnej choroby płuc.
W celu zwiększenia świadomości na temat POChP i poprawy opieki nad pacjentami co roku w 2. lub 3. środę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, który w roku 2018 przypadł na dzień 19. Listopada.
Ponad 80% przypadków to skutek wieloletniego biernego lub aktywnego palenia tytoniu, dlatego może właśnie tego dnia warto podjąć wyzwanie i rzucić palenie.
Zrób to dla siebie! Czyli jak regeneruje się organizm palacza po rzuceniu palenia
„Kiedy rzucasz palenie, Twoje ciało natychmiast podejmuje proces regeneracji” – przekonują przedstawiciele organizacji American Cancer Society. Według ich badań już 20 minut po rzuceniu palenia puls zaczyna wracać do normy.
Po 3 dniach po rzuceniu palenia oskrzela się rozluźniają i swobodniej nam się oddycha, a po jednym roku zmniejsza się ryzyko chorób serca.
Jeśli wytrzymamy bez papierosów 5 lat możemy być z siebie dumni i spać spokojniej, bowiem po takim czasie od rzucenia nałogu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych.
A po 15 latach po odstawieniu nikotyny ryzyko wystąpienia chorób serca dotyczy byłych palaczy już w takim samym stopniu co osób niepalących. Warto więc podjąć wzywanie, rzucić palenie i cieszyć się dobrym zdrowiem.
W 25 dni do rzucenia palenia
Rezygnacja z nałogu bywa trudna, a rzucenie palenia nierzadko wydaje się wręcz niemożliwe, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego wsparcia. Tabex to lek zawierający cytyzynę ( czyli alkaloid roślinny pozyskiwany z nasion złotokapu zwyczajnego), która wspomaga walkę z uzależnieniem od nikotyny, hamując potrzebę sięgnięcia po papierosa.
Choroby palaczy i inne skutki uzależnienia od nikotyny to najlepszy powód do tego, żeby zrezygnować z palenia. W ciągu 25 dniowej terapii lekiem Tabex i odpowiedniej motywacji oraz samozaparciu możemy pozbyć się nawyku sięgania po papierosy raz na zawsze. Preparat stopniowo zmniejsza zależność organizmu od nikotyny bez objawów abstynencji, dzięki czemu chęć palenia nie wraca.
Nieprzyjemny zapach włosów i z jamy ustnej, podwyższone ryzyko chorób, żółte zęby, szare paznokcie i wiele innych efektów palenia może przestać dotyczyć Ciebie… Dołącz do osób, które postawiły na siebie i wygrały z uzależnieniem od nikotyny!
[1] http://www.copdplatform.com/res/file/national-documents/pol-guidelines.pdf, s 224