Rzucanie palenia to proces, w trakcie którego uzależniony może doświadczać huśtawek nastroju i spadku motywacji. W takich sytuacjach ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Ich zrozumienie, cierpliwość i zachęcanie do wytrwałości są bezcenne. Według badania przeprowadzonego przez firmę IPSOS, chęć bycia bliżej z rodziną i budowania bardziej satysfakcjonujących relacji jest także jedną z głównych motywacji do rozstania się z uzależnieniem od nikotyny.

Nieocenione wsparcie rodziny i przyjaciół

Otaczający świat jest pełen pokus, czyhających na byłych palaczy. Chociaż wielu z nich wytrzymuje bez papierosa przez wiele tygodni lub miesięcy, czasami poddaje się wpływom pewnych sytuacji, jak przerwa w pracy, spotkania ze znajomymi (szczególnie, kiedy towarzyszy im alkohol) albo impreza w nocnym klubie.

Ktoś, kto zdecydował się na rzucanie palenia, nie musi jednak rezygnować z życia towarzyskiego i zamykać się w czterech ścianach. Lepiej poprosić o wsparcie rodzinę, przyjaciół i znajomych, którzy będą podkreślać, jak dobrą decyzją było rozstanie się z nałogiem nikotynowym.

Jeśli znasz osoby, które palą w Twojej obecności i częstują Cię papierosami, najlepiej powiedz im, że Ci to przeszkadza i w ten sposób nie pomagają Ci zadbać o zdrowie i wytrwać w postanowieniu.

W jaki sposób może Cię wesprzeć najbliższa rodzina?

Twoi bliscy, szczególnie ci, którzy nigdy nie palili mogą nie zdawać sobie sprawy jak trudne jest zerwanie z uzależnieniem od nikotyny. Dlatego też mogą nie wiedzieć, jakiego rodzaju wsparcia od nich wymagasz.

Czy wystarczy dobre słowo albo przekazywanie zasłyszanych porad o tym jak rzucić palenie? Oczywiście, wszystko to jest bardzo miłe, jednak mogą Cię motywować również na inne sposoby. Formami wsparcia udzielanego przez bliskich, są:

  • Motywowanie do aktywności fizycznej, w tym wspólne chodzenie na spacery, rower, basen.
  • Spędzanie z Tobą czasu na przyjemnościach, dzięki którym oderwiesz myśli od papierosów, czyli takich, jak kino, teatr, muzeum, zakupy.
  • Celebrowanie sukcesów, na przykład obiad w dobrej restauracji po każdym tygodniu niepalenia.
  • Okazywanie cierpliwości i zrozumienia w ciężkich chwilach, kiedy złość, frustracja albo smutek przejmują nad Tobą kontrolę.

Leki wspomagające rzucanie palenia

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów ułatwiających rzucanie palenia. Część z nich zawiera w składzie nikotynę, a jak powszechnie wiadomo nikotyna ma działanie psychoaktywne, co może prowadzić do błędnego koła uzależnienia, gdzie z jednego nawyku przechodzimy w drugi.

Jedno z badań, przytoczone przez serwis medyczny WebMD wykazało, że 5-9% użytkowników gum nikotynowych sięgało po nie dłużej, niż rekomendowany czas wskazany przez producenta.

Ponadto kuracja preparatami zawierającymi nikotynę trwa przynajmniej trzy miesiące, co może być dosyć męczące i kosztowne, a to czasami zniechęca do wytrwałości.

Inną substancją czynną, która łagodzi skutki odstawienia nikotyny, jest cytyzyna, zawarta w leku Tabex, który możesz kupić bez recepty w aptece. W tym przypadku jedno opakowanie to pełna, 25-dniowa terapia, która pozwala zapomnieć o nikotynie, zamiast sięgać po nią dalej, tylko w innej formie.

Nawet, jeśli już nie palisz, nie zapominaj o motywacji!

Przekonanie, że po rzuceniu palenia wszystko masz pod kontrolą, jest z jednej strony pozytywne, ale z drugiej, może okazać się pułapką i skłonić na przykład do myślenia, że „jeden papieros przy drinku nie zaszkodzi, a od jutra znowu nie zapalę”.

Tymczasem ten jeden papieros może wzbudzić chęć na kolejnego, a stąd już prosta droga do powrotu w sidła nałogu. Wtedy wsparcie najbliższych także może okazać się ratunkiem.

Dlatego, jeżeli pewnego dnia ogarnie Cię słabość, zamiast sięgać po gumę nikotynową lub papierosa, po prostu porozmawiaj z partnerką, rodzeństwem albo przyjacielem i przekonaj się, że ten sposób działa najlepiej.