Jak rzucić palenie? Ważnym bodźcem do podjęcia decyzji i wytrwania w postanowieniu jest znalezienie dobrej motywacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co kierowało osobami, którym udało się rozstać z nałogiem, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
Dlaczego dobra motywacja jest kluczowa w pokonaniu walki z uzależnieniem od nikotyny ?
Jeśli palisz dużo i od długiego czasu, pewnie masz za sobą kilka prób rzucenia palenia. Przeważnie pierwsza próba, która kończy się fiaskiem, uświadamia palaczowi, że nie ma już kontroli nad paleniem papierosów.
Po pierwszym nieudanym podejściu, kolejne mogą być więc trudniejsze, bo uzależniony na własnej skórze poznał, czym są objawy odstawienia nikotyny, jak silne może być uzależnienie od niej i jak trudno powstrzymać się przed kupieniem kolejnej paczki, gdy nerwy i stres przejmują kontrolę nad zdrowym rozsądkiem. Wiele może się zmienić, kiedy palacz ma dobry powód do wyrzucenia papierosów ze swojego życia.
Jak skutecznie rzucić palenie: właściwy moment
Określenie dobrego momentu na rozstanie się z nałogiem ma duże znaczenie. Wbrew pozorom, magiczna myśl „rzucam palenie!” wcale nie pojawia się najczęściej w okolicach 1. stycznia.
W większości przypadków tę ważną decyzję poprzedza jakiś punkt zwrotny, ważne wydarzenie, które rodzi refleksje na temat wartości życia i zdrowia. Może nim być okrągła rocznica urodzin, złe wyniki badań, choroba albo śmierć kogoś bliskiego lub znajomego, poznanie nowej partnerki lub partnera. Czasami bodźcem do zmian są kłopotliwe pytania dzieci lub docinki ze strony znajomych.
Innym razem w grę może wchodzić rywalizacja – skoro udało się komuś innemu, to może uda się i mnie. Niektóre osoby, które tkwią w sidłach nikotynowego uzależnienia już od długiego czasu, mogą natomiast doznać momentu „olśnienia”, czyli zdać sobie sprawę, jak niepotrzebna i wyniszczająca jest nikotyna oraz że dni z papierosem w ręku to czas utracony.
Spodziewane korzyści z rzucenia palenia – jakie są najczęstsze motywacje do rozstania się z dymkiem?
Wiesz już, kiedy palacze najczęściej rozstają się z nałogiem, jednak warto również pochylić się nad powodami, czyli motywacjami. Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę IPSOS (zajmującą się badaniami rynku) wykazują, że wśród najczęstszych powodów rzucenia palenia znajdują się:
- chęć kontroli nad własnym życiem, poczucie wolności i niezależności – nałóg zawsze jest ograniczeniem, o czym przekonuje się każdy palacz, gdy zaczyna wariować w sytuacji, kiedy nie może zapalić albo skończą mu się papierosy,
- bycie bliżej z rodziną i odpowiedzialność za jej zdrowie – ktoś, kto ma rodzinę, chce być z bliskimi jak najdłużej, pokazać im, że o nich dba i dawać dzieciom dobry przykład, tym bardziej, że o szkodliwości palenia dzieci dowiadują się dosyć szybko,
- dłuższa młodość i atrakcyjny wygląd – szara cera, zmarszczki, zażółcone palce, osłabione włosy, gorsze libido – wszystko to skutki palenia papierosów, które sprawiają, że palacze krócej czują się piękni i młodzi,
- nowoczesny wizerunek – palenie tytoniu od dawna jest już niemodne, a dziś młodzi ludzie wolą trzymać w dłoni zielony koktajl, niż papierosa; palacze są także mniej akceptowani i często muszą wysłuchiwać kąśliwych uwag na temat swojego nałogu.
Co powstrzymuje Cię przed rzuceniem palenia?
Objawy rzucenia palenia papierosów bywają nieprzyjemne. Uzależnieni boją się, że przytyją, nie będą umieli się skoncentrować, a wychodzenie na imprezy ze znajomymi nie będzie im sprawiało już takiej frajdy. Wszystko przez uzależnienie od nikotyny.
Jak rzucić palenie bez wszystkich tych skutków ubocznych? Ten problem można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Lek Tabex, oparty na substancji aktywnej jaką jest cytyzyna (pozyskiwana z nasion złotokapu zwyczajnego) zmniejsza zależność organizmu od nikotyny, w związku z czym proces oczyszczania się organizmu przebiega bez uciążliwych objawów jej ostawienia i dodatkowego stresu.
Ponadto lek dostępny jest bez recepty w niemalże każdej aptece. Farmakoterapia może być więc skutecznym sposobem na wsparcie motywacji. Teraz wystarczy znaleźć właściwy moment i cieszyć się życiem bez nikotyny.