Twój pierwszy papieros miał tylko zaspokoić ciekawość, jak to jest palić. Twoim celem nie było uzależnienie się, bo przecież nikt nie chce, żeby nikotyna rządziła jego życiem, a tym bardziej, żeby to życie skracała. Na pewnym etapie palenia przyszedł jednak moment uświadomienia sobie, że papierosy jednak przejęły kontrolę i rezygnacja z nich jest wyzwaniem. Dobra wiadomość jednak brzmi: wszystko jest możliwe, jeśli wdrożysz  właściwy plan.

Dobra strategia na rzucenie palenia – od czego zacząć?

Allen Carr, autor najbardziej znanej książki o tym, jak rzucić palenie, przekonywał, że wielu palaczy przed rezygnacją z nałogu powstrzymuje strach. Strach, że nie będą mieli swojego „wsparcia” w trudnych chwilach, że bez papierosa nie będą mogli się skoncentrować i odstresować, że nie będą wiedzieli co ze sobą zrobić w chwilach poczucia pustki i zniechęcenia.

Słynny Anglik miał rację. Dlatego, jeśli chcesz rzucić palenie, zacznij od zmiany nastawienia do papierosów. Papieros to niepozorna bibułka wypełniona tytoniem, który kryje w sobie kilka tysięcy trujących i rakotwórczych substancji, o czym wie właściwie każdy. Ta świadomość to przecież poważny powód do stresu dla każdego palacza.

Czy są jeszcze inne powody? Owszem. Uzależniony od nikotyny truje nie tylko siebie, ale też swoich bliskich. Wydaje ciężko zarobione pieniądze, z których lwia część to akcyza. Często jest obiektem krytyki, bo dziś papierosy nie są już modne i nie świadczą o wyzwoleniu, wręcz przeciwnie.

Warto uświadomić sobie to wszystko i zapamiętać, że palenie nie jest ani wsparciem, ani sposobem na stres, a rzucenie palenia to sposób na lepszą kondycję, koncentrację, więcej energii, a nawet lepszy seks, bo niepalące osoby mają większe libido i satysfakcję ze zbliżeń.

„Rzucam palenie” – jak znaleźć dobre sposoby na spadek motywacji?

Każdy mniej więcej wie, jakie są pozytywne skutki rzucenia palenia, jednak o przekładaniu daty rozstania się z uzależnieniem od nikotyny  decyduje często strach, że zabraknie Nam motywacji, żeby wytrwać w postanowieniu.

W aptekach dostępne są wprawdzie preparaty zawierające nikotynę, które jedynie chwilowo zaspokajają głód nikotynowy, jednak  zawarta w nich nikotyna nadal prowadzi do błędnego koła uzależnień. Jak wiadomo nikotyna działa psychoaktywnie i uzależnia, przez co jest głównym sprawcą naszych problemów z rzuceniem palenia.

Przyjmowanie nikotyny podtrzymuje bowiem nałóg, a palaczowi chodzi o to, żeby się z nim rozstać. Dlatego warto wcześniej przygotować strategię zwalczania przykrych „skutków ubocznych” rzucania palenia. Na przykład:

Problem: uzależnienie od nikotyny powoduje nerwowość i nie pozwala się skoncentrować

Rozwiązanie: wsparcie farmakologiczne lekiem, który zmniejsza zależność organizmu od nikotyny  bez objawów jej odstawienia – takim lekiem jest Tabex® dostępny bez recepty w każdej aptece. Zawiera alkaloid roślinny cytyzynę, która konkuruje z nikotyną o te same receptory, ale ze względu na silniejsze wiązanie powoli wypiera z nich nikotynę. Jedno opakowanie to pełna terapia, która pozwoli Ci rzucić palenie i będzie wsparciem w walce z uzależnieniem od nikotyny

Problem: spowolniona przemiana materii, zaparcia, uczucie ciężkości

Rozwiązanie: codzienna aktywność fizyczna, picie dużej ilości wody oraz wdrożenie diety dla rzucających palenie, która dostarcza organizmowi dużo błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe), dzięki czemu problem zaparć i uczucia ciężkości będzie rozwiązany.

Problem: widok palących osób w towarzystwie wyzwala chęć na papierosa

Rozwiązanie: skup się na osobach niepalących i większym komforcie, na jaki mogą sobie pozwolić, bo nie muszą wychodzić zapalić na mróz albo siedzieć w zadymionej palarni, nie martwią się też, że papierosy im się skończą i będą musieli o nie prosić, innym słowem, są wolni.

Nie krępuj się prosić o wsparcie!

Kiedy informujesz innych: „rzucam palenie” i robisz to po raz kolejny w swoim życiu, możesz spotkać się z brakiem wiary, że Ci się uda. Dlatego poproś swoich bliskich: rodzinę, przyjaciół, znajomych z pracy, żeby zamiast podcinać Ci skrzydła, udzielili Ci wsparcia, a tym bardziej – nie częstowali papierosami. Jeśli dodatkowo uda Ci się ich zachęcić do zdrowych zmian w stylu życia, np. wspólnego chodzenia do fitness clubu, sukces będzie smakował jeszcze lepiej.