Regularne sięganie po papierosy skutkuje uzależnieniem od nikotyny. To oznacza, że kiedy jej sobie nie dostarczasz, organizm zaczyna wariować. Pojawia się nerwowość, smutek, niepokój. Niektórzy palacze podczas rzucania palenia mogą mieć nawet wybuchy złości i agresji. Jednak czy to naprawdę konieczne? Przeczytaj jak rzucić palenie bez stresu.
Korzyści z rzucenia palenia – pamiętaj o nich w każdej chwili
Listę spodziewanych korzyści i motywacji do rzucenia palenia warto mieć zawsze w zasięgu ręki, na przykład nosić ją w portfelu albo zawiesić na tablicy korkowej nad biurkiem. Już jeden rzut okiem wystarczy, aby przypomnieć sobie, że dzięki rzuceniu palenia Twoje życie zmienia się na lepsze.
Chcesz rzucić palenie, bo zamiast wpadać w zadyszkę wolisz cieszyć się dobrą kondycją, zamiast obserwować w lustrze kolejne zmarszczki podziwiać swój atrakcyjny wygląd, zamiast kaszleć – oddychać pełną piersią. Nie zapominaj o tym, bo wszystkie te czynniki są Twoją siłą napędową do rzucenia palenia.
Działaj zgodnie z planem
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że podczas rzucania palenia mogą przytrafiać Ci się kryzysy i uciążliwe objawy: ataki apetytu, zwiększona nerwowość albo uczucie, że nie wiesz, co zrobić z rękami. Zamiast działać na oślep, zaplanuj wcześniej, co zrobić w tych sytuacjach.
Na przykład w momentach niepokoju i nerwowości wypij szklankę wody albo weź 10 głębokich oddechów. Na ewentualny napad głodu przygotuj sobie solidną porcję pysznej sałatki albo orzechów z suszonymi owocami – zawarty w nich magnez świetnie wpływa na układ nerwowy.
Ruszaj się jak najczęściej
Tę wskazówkę znajdziesz w każdym poradniku o tym, jak rzucić palenie. Dlaczego? Bo naprawdę działa. Aktywność fizyczna poprawia nastrój, pomaga rozładować napięcie nerwowe, zapobiega przybieraniu na wadze. Dlatego na czas rzucania palenia zaplanuj dużo ruchu. Zawsze, kiedy możesz, zrezygnuj z samochodu na rzecz spaceru lub jazdy na rowerze.
Postaraj się także spędzać wolny czas na sportowo: basen, siłownia, gry zespołowe to dużo lepsze pomysły na relaks niż oglądanie telewizji. Oczywiście dostosuj rodzaj aktywności do swojego stanu zdrowia i kondycji.
Prostym sposobem na wplecenie ruchu w plan dnia jest też sprzątanie. Etap rzucania palenia jest idealny na zrobienie generalnych porządków. Nie zaszkodzi zadbać o czyste otoczenie, a przy okazji możesz bez żalu wyrzucić wszystkie gadżety, kojarzące się a paleniem: zapalniczki, popielniczki, papierośnice.
Rób to, co sprawia Ci frajdę
Jak skutecznie rzucić palenie? Zadbaj o dobry humor, bo proces odstawiania nikotyny wcale nie musi być drogą przez mękę. Przetestuj swoją kreatywność, weź kartkę papieru i wynotuj wszystkie rzeczy, które wywołują na Twojej twarzy uśmiech: oglądanie komedii, wycieczka w góry, telefon do najlepszego przyjaciela/przyjaciółki, słuchanie dynamicznej muzyki, masaż, zakupy, seks, spacery w parku. Wypisz wszystkie „poprawiacze” nastroju, jakie przyjdą Ci do głowy. Zostaw listę w zasięgu ręki i skorzystaj z niej w trakcie odstawiania nikotyny.
Prowadź dziennik
Chociaż pisanie dzienników nie jest już tak popularne, jak było dawniej, to bardzo dobry nawyk, który pomaga zrozumieć siebie i spojrzeć na swoje problemy z nowej perspektywy. W sytuacji, kiedy jest Ci bardzo źle, masz atak wątpliwości, po prostu spisz swoje refleksje na kartce papieru, a następnie podrzyj ją i wyrzuć do kosza. W ten sposób symbolicznie wyrzucisz z siebie negatywne myśli.
Sięgnij po wsparcie, które pomoże ci w walce z uzależnieniem od nikotyny.
Wiele osób stara się rzucić palenie metodą silnej woli. Tymczasem uzależnienie od nikotyny sprawia, że po jej odstawieniu pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów, w tym stres i nerwowość. Sposobem na to jest lek Tabex, który zmniejsza zależność organizmu od nikotyny, bez borykania się z objawami jej odstawnienia.
Tabex zawiera alkaloid roślinny, który konkuruje z nikotyną o te same receptory, jednak ze względu na silniejsze wiązanie powoli wypiera z nich nikotynę. Jedno opakowanie to pełna terapia, a produkt bez problemu dostaniesz bez recepty w niemalże każdej aptece.
Pamiętaj jednak, że nawet, jeśli lek pomoże Ci uporać się ze stresem związanym z rzucaniem palenia, powyższe metody mogą Ci się przydać do łagodzenia napięcia nerwowego w innych sytuacjach, dlatego warto z nich skorzystać.