Jedną z najlepszych decyzji, jaką możesz podjąć dla własnego zdrowia oraz zdrowia swoich bliskich, jest wyleczenie uzależnienia od nikotyny. Zapewne jednak wiesz, że niektóre skutki uboczne odstawienia nikotyny utrudniają rzucanie palenia. Etapy nerwowości, zaburzeń snu i zwiększonego apetytu pomoże Ci jednak przetrwać dobry plan. Jeśli więc na poważnie chcesz rzucić palenie, najpierw sprawdź, czy jesteś w stanie pełnej gotowości.
Na co powinna przygotować się osoba rzucająca palenie?
Rzucenie palenia wydaje siębyć bardzo proste. Czasami jednak pierwsza próba uświadamia, jak silna jest zależność organizmu od nikotyny i innych trujących substancji, które kryją się w papierosach. Wtedy łatwo jest utracić motywację i zrezygnować z walki z nałogiem. Aby więc podjęta próba nie zakończyła się fiaskiem, przygotuj się na objawy odstawienia nikotyny, którymi są:
- nerwowość, napięcie,
- trudności z koncentracją,
- bóle głowy,
- problemy z zasypianiem,
- ciągoty ku jedzeniu,
- uporczywe myśli o zapaleniu papierosa.
Objawy te mają charakter przejściowy i świadomość, że miną, sama w sobie jest pomocna. Aby jednak zapobiec kryzysowi, możesz pomóc sobie, np. zaopatrując lodówkę w zdrowe przekąski (jak ogórki, marchewki, pestki dyni, słonecznik, orzechy),które pomogą Ci zająć czymś ręce i zapobiegną sięganiu po słodycze i fast-foody.
Wielu palaczom pomaga też picie dużej ilości wody, szczególnie w chwilach głodu i uporczywych myśli o paleniu. Oprócz tego zaplanuj dużo aktywności fizycznej, która jest w stanie zdziałać cuda, a także poproś swoich bliskich, żeby okazali Ci cierpliwość i wsparcie.
Odpowiedni moment
Często czytając porady jak skutecznie rzucić palenie możesz trafić na wskazówkę, żeby wybrać odpowiedni moment, czyli konkretny dzień, od którego nie chcesz już palić. To ważne z kilku powodów: zapobiega odkładaniu rzucania palenia w nieskończoność oraz pomaga przygotować się na chwile kryzysu. Do tego momentu warto ustalić:
- czy jesteś przekonany o tym, że chcesz rzucić palenie,
- czy masz listę motywacji, które utwierdzają Cię w tym postanowieniu,
- czy wiesz, jak poradzić sobie ze stresem, jeżeli pojawi się kryzys (np. umówisz się na masaż, zapiszesz na zajęcia jogi),
- czy Twoi bliscy wiedzą, jak mogą Cię wspierać (np. wyjść razem na spacer, nie obrażać się, kiedy będziesz miał nerwowy dzień),
- czy wierzysz, że Ci się uda.
Radzenie sobie w momentach „wysokiego ryzyka”
Palenie papierosów uzależnia przede wszystkim emocjonalnie i sytuacyjnie. Palacze mają zakodowane, że w określonych sytuacjach zawsze sięgają po papierosa. Dlatego zaplanuj, co będziesz robił w zastępstwie. Oto kilka przykładów:
- gdy dotychczas pierwszego papierosa w ciągu dnia paliłeś do porannej kawy, od teraj pij ją w pracy, gdzie obowiązuje zakaz palenia,
- jeśli palisz w samochodzie, postaraj się jeździć innymi trasami, aby skupić się na drodze i odwrócić uwagę od myśli o paleniu; ponadto, kiedy tylko możesz, zamiast jeździć autem, wybierz spacer albo rower,
- jeżeli uważasz, że będzie Ci trudno zrezygnować z papierosa po jedzeniu, zaplanuj coś innego, na przykład po każdym posiłku myj zęby albo żuj gumę (bez nikotyny).
Na wszystkie etapy rzucania palenia postaraj się mieć jak najwięcej planów: wyjazdy, kursy, nowe hobby. Wtedy zwyczajnie zapomnisz o tytoniu.
Farmakologiczne leczenie uzależnienia od nikotyny który nie zawiera jej w składzie i nie uzależnia. Jest nim Tabex, który pomaga łagodzić uciążliwe objawy odstawienia nikotyny. Możesz go kupić bez recepty w niemalże każdej aptece.
Teraz, kiedy już wiesz jak się przygotować do rzucania palenia, możesz mieć poczucie, że robisz to „profesjonalnie”. Im bardziej staranny będzie Twój plan, tym większe szanse na jego powodzenie.