Papierosy mają ogromny udział w wielu aspektach życia palacza. Większość osób uzależnionych ma świadomość, że palenie szkodzi zdrowiu i wpływa niekorzystnie na kondycję domowego budżetu.

Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak nałóg wpływa na Wasze życie seksualne i plany powiększenia rodziny? Okazuje się bowiem, że papierosy mają niebagatelny wpływ na ten aspekt codzienności. Czy warto więc przedkładać przyjemność z palenia nad satysfakcję i radość, którą odczuwamy z życia intymnego lub z bycia rodzicami?

Wybór należy do nas, ale zanim podejmiemy decyzję, warto dowiedzieć się dokładniej, jak nałóg wpływa na organizm kobiet i mężczyzn. Nieważne, czy o rodzicielstwie myślicie już teraz, czy dopiero za kilka lat, do tej najważniejszej w życiu roli warto przygotować się wcześniej…

Czy palenie papierosów może powodować impotencję?

Stereotyp macho, który trzyma w ręku papierosa już dawno się zdezaktualizował.  Dzisiaj synonimem męskości jest kondycja fizyczna i zdrowy tryb życia, a dym papierosowy w te kryteria zupełnie się nie wpisuje.  Współcześnie coraz głośniej mówi się o tym, że palacze mogą mieć problemy z potencją.

Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że wszystkiemu winna jest nikotyna, która w znaczny sposób oddziałuje na naczynia krwionośne, również te znajdujące się w męskim przyrodzeniu. Powodując zwężenie tętnic i tym samym ograniczając dopływ krwi do ciał jamistych prącia, może utrudniać osiągnięcie wzwodu, a nawet powodować brak erekcji.

Palenie tytoniu równocześnie przyczynia się do zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które dodatkowo zmniejszają ilość krwi docierającej do członka. Warto pamiętać też, że nikotyna ma również wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu i  powoduje obniżenie poziomu testosteronu. A niewłaściwa ilość tego hormonu może skutkować problemami  z erekcją…

To nie koniec złych wiadomości! U palących mężczyzn nałóg może się też przyczynić do obniżenia liczba plemników w spermie, zmniejszenia ich ruchliwości i jakości, a zarazem zwiększenia ryzyka niekorzystnych zmian w materiale genetycznym. W niektórych przypadkach prowadzi to do bezpłodności lub wystąpienia wad u jeszcze nienarodzonego dziecka.

Skutki palenia papierosów nie omijają też pań. Wątroba palącej kobiety wytwarza mniej estrogenów, co może skutkować spadkiem libido, zmniejsza się także prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, niekiedy przyspieszona zostaje też menopauza.

Wiemy już, że palenie szkodzi naszemu szczęściu erotycznemu, co więc możemy zrobić, żeby ustrzec się przed negatywnymi skutkami i cieszyć się udanym życiem seksualnym oraz rodzinnym szczęściem? Odpowiedź wydaje się nasuwać sama… powinniśmy w pierwszej kolejności rzucić palenie.

Nie będziemy obiecywać, że będzie to zadanie łatwe do wykonania, ale podpowiemy, jak możecie sobie pomóc. Skuteczny w procesie mającym na celu uwolnienie się od nikotynowego uzależnienia może okazać się lek Tabex, którego czynną substancją jest alkaloid roślinny o nazwie cytyzyna, pozyskiwany z nasion złotokapu zwyczajnego.

Substancja ta pomaga zmniejszyć zależność organizmu od nikotyny,  a w efekcie trwale zrezygnować z produktów zawierających nikotynę. Kto wie, może właśnie rzucenie palenia będzie pierwszym krokiem do założenia rodziny…

Z papierosem nie do pary

Jeśli jesteście już prawie zmotywowani do tego, żeby podjąć jedną z najważniejszych decyzji, ale brakuje Wam tak zwanej „kropki nad i”, która skłoni Was do tego, żeby rzucić palenie raz na zawsze, to pomyślcie o tym, jak papierosy wpływają na Wasz wygląd i jaki mają udział w budowaniu trwałych relacji.

Zazdrościcie niepalącym koleżankom i kolegom świetnej prezencji, białych zębów i nienagannego oddechu, podczas gdy z Waszych ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, a cera jest szara i pomarszczona? Niestety to nie jest przypadek, a winę za to ponosi przede wszystkim dym tytoniowy. Substancje w nim zawarte oraz wolne rodniki przyczyniają się do przyśpieszenia starzenia się komórek, a w efekcie skóra palaczy staje się szara i pomarszczona.

Ponadto w wyniku uzależnienia mogą zaostrzać się problemy dermatologiczne, takie jak trądzik oraz pogarsza się kondycja włosów, które stają się suche i łamliwe. Nie da się ukryć, że w takiej kondycji znacznie trudniej wywrzeć świetne pierwsze wrażenie na drugiej  osobie, prawda?