Rzucanie palenia wielu osobom kojarzy się z tyciem. Być może i Ty jesteś w tym gronie i widmo nadprogramowych kilogramów odwodzi Cię od decyzji o rozstaniu się z nałogiem. Jednak czy faktycznie efekty rzucenia palenia zawsze muszą wiązać się z przybraniem na wadze? Sprawdź, jak jest w rzeczywistości.

Rzucenie palenia – dlaczego krąży opinia, że osoby rozstające się z nałogiem tyją?

„Głód” jest pojęciem dosyć szerokim. Kiedy nie jesz przez kilka godzin, zaczyna burczeć Ci w brzuchu, nie potrafisz się skoncentrować, a może nawet słabniesz – odczuwasz wówczas obiektywny, fizyczny głód.

Jednak czasami wkrótce po sycącym posiłku dalej masz ochotę na małe co nieco albo odczuwasz głód nie dlatego, że posiłek był już dawno, tylko dlatego, że Ci się nudzi albo masz za sobą stresującą sytuację. Wówczas odczuwasz głód psychiczny.

W przypadku palaczy drugi rodzaj głodu czasami jest zaspokajany poprzez sięgnięcie po papierosa. Silne emocje, takie jak smutek, radość, złość, wywołują chęć zapalenia. Jednak uwaga, to nieprawda, że palacze w chwilach huśtawek emocjonalnych nie sięgają po przekąski i są wolni od jedzeniowych pokus. Wśród palaczy również znajdują się osoby, które mają problem z opanowaniem chęci na jedzenie.

Niemniej, osoby, które dotychczas zastępowały przekąski papierosem, mogą mieć tendencję do podjadania. Tym bardziej, gdy paliły dużo.

Nie da się rzucić palenia bez tycia – fakt czy mit?

Przekonanie, że każdy po rzuceniu palenia przybiera na wadze, to mit. Wiele osób boi się utracić ładną sylwetkę i rezygnuje z walki z uzależnieniem. Tymczasem 1/3 osób, które rzuciły palenie, nie tyje wcale. Taka sama część przybiera na wadze, natomiast pozostałe osoby dzięki ćwiczeniom i diecie w trakcie terapii odwykowej tracą nadprogramowe kilogramy.

Czy tycie po rzuceniu palenia jest tak intensywne, że musi oznaczać drogę do otyłości? To kolejny mit. Wiele zależy od danej osoby i od poziomu stresu, który często kieruje nasze myśli ku lodówce. Jednak zgodnie z danymi zawartymi w „Standardach leczenia dietetycznego otyłości prostej u osób dorosłych – Stanowisko PTD 2015”, ewentualny przyrost masy ciała po rozstaniu się z nikotyną wynosi do 10 kg w ciągu roku od rzucenia palenia.

Komuś, kto przed rozstaniem się z dymkiem miał prawidłową masę ciała, otyłość więc raczej nie grozi. W istocie trzeba przytyć ponad 20 kilogramów, żeby pozytywne skutki rzucenia palenia ustąpiły negatywnym skutkom nadwagi.

Łączenie diety z rzucaniem palenia to droga przez mękę – fakt czy mit?

Oprócz widma „oponki” wokół brzucha tym, co powstrzymuje palaczy przed rozstaniem się z nałogiem, jest cała lista innych uciążliwych objawów odstawienia nikotyny. Bardzo często wymieniane są: zwiększona nerwowość, smutek, frustracja, zaburzenia koncentracji.

W takiej sytuacji może się wydawać, że tabliczka czekolady albo pizza są wymarzonym „wsparciem” i gwarantem polepszenia sobie nastroju, a bez nich rzucanie palenia jest jeszcze gorsze. To kolejny mit.

Leczenie uzależnienia od nikotyny jest dużo prostsze i przyjemniejsze po wdrożeniu diety i ćwiczeń. Serwowanie sobie sałatek, warzywnych koktajli i zup da Ci poczucie, że zmieniasz swoje życie na lepsze.

Codzienna dawka aktywności fizycznej pomoże Ci natomiast spalić ewentualne nadprogramowe kalorie oraz zapewni Ci zastrzyk endorfin – hormonów szczęścia, które sprawią, że satysfakcja weźmie górę nad nerwowością i smutkiem.

Farmakoterapia może pomóc Ci w walce z uzależnieniem od nikotyny – fakt czy mit?

Farmakoterapia może pomóc złagodzić uciążliwe objawy odstawienia nikotyny. Przykładem jest lek bez recepty Tabex. Substancją aktywną leku jest cytyzyna, którą konkuruje z nikotyną o te same recetory, jednak ze względu na silniejsze wiązanie powoli wypiera z nich nikotynę. Cytyzyna w umiarkowany sposób podwyższa stężenie dopaminy „hormonu szczęścia” w mózgu, przez co niweluje objawy abstynencji.

Mimo to podczas rzucania palenia warto zdecydować się na pozytywne zmiany w diecie. To pomoże dojść do siebie organizmowi, narażonemu na wcześniejsze działanie nikotyny i tysięcy innych trucizn.