Nikotyna oraz inne substancje zawarte w papierosach sprawiają, że organizm palacza starzeje się w szybszym tempie. To dlatego, że palenie tytoniu zwiększa poziom wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają włókna kolagenu i elastyny – białek utrzymujących jędrność i elastyczność skóry. Jakie są widoczne objawy tych uszkodzeń?

Proces starzenia się skóry jest naturalny i nie istnieje sposób, aby go zatrzymać. Jednak palenie tytoniu znacznie go przyspiesza. Wystarczy palić przez 10 lat, żeby zauważyć negatywny wpływ dymu papierosowego na skórę: jest mniej elastyczna i napięta, ma gorszy koloryt i większą skłonność do tworzenia się wyprysków oraz zanieczyszczeń.

Im dłużej i więcej palisz, tym w gorszej kondycji jest Twoja skóra, a krzywdy, które wyrządził jej tytoń, są nieodwracalne. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Co istotne, palenie tytoniu powoduje nie tylko wiotczenie skóry na twarzy, ale również innych częściach ciała, na przykład wewnętrznej stronie ramion. Niemniej, właśnie na twarzy zmiany te są najbardziej widoczne, więc stanowią powód największych zmartwień.

Typowe zmarszczki palacza to pionowe bruzdy wokół ust, tworzące się poprzez ciągłe zaciskanie warg na papierosie, a ponadto zmarszczki wokół oczu, które tworzą się nawet pomimo używania kremów.

Oprócz zmarszczek palenie tytoniu powoduje inne problemy skórne, jak szary koloryt, i przebarwienia. Warto także pamiętać, że regularne narażanie zębów na działanie dymu skutkuje ich zażółceniem, co także źle wpływa na ogólny wygląd. Ponadto dym tytoniowy zwiększa ryzyko paradontozy i utraty zębów.

Na czym polega mechanizm przyspieszania procesów starzenia się skóry przez palenie?

Zawarta w tytoniu nikotyna powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry. Wąskie naczynia krwionośne skutkują natomiast gorszym przepływem krwi, która doprowadza do komórek skóry cenny tlen i substancje odżywcze, na przykład witaminę A.

Niestety, nikotyna jest tylko jedną z kilku tysięcy trujących substancji, zawartych w papierosach. Paląc, narażasz skórę na działanie chemikaliów, które generują powstawanie w organizmie tzw. wolnych rodników, powodujących „stres oksydacyjny”.

Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do niszczenia elastyny i kolagenu – obecnych w skórze białek, które odpowiadają za jej siłę i elastyczność. Kiedy ich brakuje, skóra robi się wiotka i workowata.

To dalej nie koniec, bo dym tytoniowy przyczynia się do obniżenia w organizmie poziomu witamin, które mają działanie antyoksydacyjne i są w stanie zredukować nadwyżkę wolnych rodników. Są nimi witaminy A, C oraz E.

Korzyści z rzucenia palenia to nie tylko młodsza skóra!

Chociaż szkód, które czyni nikotyna i inne chemikalia zawarte w papierosach nie da się odwrócić, rzucenie palenia pomaga ten proces zahamować. Weź pod uwagę, że starzenie się obejmuje nie tylko skórę, ale także cały ustrój.

Palacz ma gorszą kondycję fizyczną i dotyczy go wyższe prawdopodobieństwo rozwoju bardzo niebezpiecznych chorób, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, wrzody, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, problemy ze wzrokiem, nowotwory złośliwe.

Po rzuceniu palenia wiele w tej kwestii się zmienia, bo jeżeli wytrwasz w postanowieniu, tempo starzenia się organizmu zwolni, a z czasem stopień ryzyka rozwoju niektórych chorób wróci do takiego poziomu, jaki występuje u osób niepalących.

Palenie tytoniu to silne uzależnienie, z którym jednak możesz wygrać i to bez uciążliwych objawów odstawienia papierosów. Wystarczy sięgnąć po lek Tabex, dostępny w większości aptek bez recepty. Tabex konkuruje z nikotyną o te same receptory, jednak ze względu na silniejsze wiązanie powoli wypiera z nich nikotynę, zmniejszając tym samych zależność organizmu od uzależniającej substancji.

Jedno opakowanie wystarcza na pełną terapię, która będzie odpowiednim wsparciem do rzucenia palenia. Ochota na palenie powinna minąć już po kilku dniach jego przyjmowania. Jeśli zdecydujesz się na rozstanie z nikotynowym uzależnieniem, już wkrótce odczujesz pierwsze pozytywne efekty rzucenia palenia i przekonasz się, że było warto.