W Polsce papierosy były w przeszłości elementem popkultury. W naszym kraju nadal pali prawie 30% społeczeństwa, mimo że większość osób uzależnionych zdaje sobie sprawę z tego, że palenie szkodzi. A jednak nałóg jest silniejszy. Palacze statystycznie potrzebują do szczęścia nawet kilkunastu papierosów.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie ludzie sięgają po papierosy? Najczęściej wskazywaną przyczyną jest wszechobecny stres, który palacze redukują sięgając po kolejne paczki tytoniu. Nierzadko wyjście na tzw. „dymka” jest też sposobem na nawiązanie kontaktów społecznych.

Palacze swój nałóg często też usprawiedliwiają chęcią wyciszenia, wzmożenia koncentracji lub uspokojenia. Jednak w życiu każdego palacza przychodzi taki dzień, kiedy palenie tytoniu zaczyna przeszkadzać.

Rzucam palenie od dzisiaj!

Większość palaczy przynajmniej kilka razy w życiu próbowała zerwać z nałogiem, jednak zwykle próby te kończyły się niepowodzeniem. Powodem mogła być źle dostosowana terapia odwykowa lub za mała determinacja i motywacja do osiągnięcia sukcesu.

Warto podkreślić, że każda kolejna próba jest coraz trudniejsza i stanowi większe wyzwanie. Rzucenie palenia zaczyna być odkładane w czasie, a w efekcie osoba uzależniona wciąż tkwi w szponach nałogu.

Jeśli rzeczywiście znaleźliśmy odpowiedni bodziec, który motywuje nas do rezygnacji z papierosów i odzyskania kontroli nas własnym życiem, warto sięgnąć po leki, które wspomogą proces terapii – apelują specjaliści. A zwycięstwo w tej walce smakuje naprawdę doskonale!

Razem jest łatwiej!

Światowy Dzień Rzucania Palenia to nieformalne święto z ponad 30-letnią tradycją. Pomysł pojawił się w USA, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do tego, żeby rzucić palenie na jeden dzień. Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem a Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zadowolone z efektów inicjatywy, ogłosiło każdy trzeci czwartek listopada Dniem Rzucania Palenia.

Również w Polsce święto to ma swoją wieloletnią tradycję. Tytoń wciąż pozostaje główną, możliwą do wyeliminowania przyczyną zgonów na świecie. Szacunkowo po papierosy codziennie sięga ponad 9 mln ludzi w naszym kraju, z czego jedna trzecia przynajmniej raz w roku próbuje rzucić palenie.

Niestety większość tych starań kończy się niepowodzeniem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja, a także świadomość na temat korzyści z rzucenia palenia oraz wsparcie farmakologiczne w postaci preparatów hamujących uczucie głodu nikotynowego, takich jak Tabex.

Zdrowie przede wszystkim

Rzucenie palenia jest najskuteczniejszym sposobem na to, żeby zniwelować ryzyko wystąpienia groźnych chorób palaczy, wśród których najczęściej wymienia się nowotwory, choroby układy krążenia oraz choroby układy oddechowego.

Już 20 minut od zgaszenia ostatniego papierosa tętno obniży się, a ciśnienie wróci do normy, po 24 godzinach zmniejszy się ryzyko zawału, a po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się o połowę. Ponadto odstawienie tytoniu pomoże zadbać również o bliskich, ponieważ w Polsce z powodu biernego palenia umiera rocznie około 2 tysiące osób.

Nie odkładaj sukcesu na później

Statystycznie około 50% palaczy chciałoby zerwać z nałogiem. Dlatego zamiast zastanawiać się nad tym, jak rzucić papierosy po prostu to zrób korzystając z ogromnej dawki wewnętrznej motywacji i pomocy środków wspomagających terapię antynikotynową takich, jak Tabex.

Tylko zdecydowane działanie pozwoli Ci uwolnić się ze szponów uzależnienia, a Światowy Dzień Rzucania Palenia to świetna okazja do tego, żeby rozpocząć zmianę w swoim życiu…