Miliony palaczy codziennie zastanawiają się nad tym „jak rzucić palenie?” odpalając w przerwie na lunch kolejnego papierosa… Przede wszystkim nie odkładajmy naszych postanowień na później! Bo przepis na sukces tkwi w konsekwentnym działaniu…
Ważne jest, by chęć pozbycia się uzależnienia była poparta odpowiednią motywacją. Warto w swoim postanowieniu opracować również plan B, który uwzględni metody walki ze stresem w sytuacji kryzysowej. Dzięki odpowiednim sposobom opanowywania nerwów, przestaniemy usprawiedliwiać nasz nałóg i sięgać po papierosa w chwili słabości lub niepowodzenia.
Determinację do rzucenia palenia najlepiej wspomóc odpowiednim lekiem, takim jak lek Tabex, który zmniejsza zależność organizmu od nikotyny. Dzięki temu łatwiej będzie odstawić papierosy, a głód nikotynowy wyciszymy poprzez odpowiednie dawki preparatu. Warto jednak pamiętać, że nawet najdoskonalszy lek nie rzuci palenia za nas! Chęć pozbycia się nałogu musi być poparta silną chęcią uwolnienia się ze szponów uzależnienia.
Walka z nałogiem a wsparcie bliskich
„Rzucam palenie” postanawiasz pewnego dnia i rozpoczynasz tą trudną walkę. Jednak, jak w każdej bitwie, również w tej z uzależnieniem, warto mieć sprzymierzeńców.
Niekwestionowanym sojusznikiem sprzyjającym odniesieniu sukcesu jest lek Tabex, który zapewni farmakologiczne wsparcie podczas trudnego procesu rzucania palenia. Preparat pomaga odzwyczaić się od papierosów bez nieprzyjemnych objawów odstawienia.
Jednak najlepiej tych sprzymierzeńców mieć kilku, dlatego pomocy w walce z nikotynowym uzależnieniem, powinniśmy też szukać u bliskich – warto, by rodzina włączyła się aktywnie w proces terapii. Można zastosować „system nagrody” i na przykład za każdy tydzień bez papierosa wyznaczyć bonus w postaci wspólnego wyjścia z partnerem do kina lub zakup torby na siłownię, która będzie jednocześnie motywatorem do wyjścia żeby poćwiczyć.
Skutki uboczne rzucania palenia to również m.in. huśtawka nastrojów, dlatego uprzedź swoich bliskich i przyjaciół o tym, że właśnie toczysz walkę o wolność i zwróć się z prośbą o wsparcie i wyrozumiałość. Poproś również o to, by nie narażali Cię na pokusy, szczególnie w pierwszy etapie odstawiania papierosów.
Może wieczór zamiast w zadymionym pubie, warto spędzić dla odmiany w galerii sztuki lub na świeżym powietrzu? Zmiana drobnych nawyków wyzwoli nową energię i motywację do działania.
Jak pod presją nie dać się namówić na papierosa!
Szef znowu nie jest zadowolony z efektów Twojej pracy lub czepia się bez powodu? Myślisz, że wyjście na papierosa z pewnością pozwoli ukoić emocje i uporządkować myśli? Pamiętaj, że kolejny wypalony papieros nie rozwiąże Twojego problemu. Nie szukaj usprawiedliwień dla swojego nałogu i nie traktuj osobistych problemów, jako powodu do tego, żeby znów sięgnąć po papierosa.
Korzyści z rzucenia palenia jest naprawdę więcej niż się spodziewasz, a raz podjętego wyzwania nie warto porzucać przez chwilowy stres lub presję otoczenia. Jak, więc poradzić sobie bez tytoniu? Przede wszystkim poproś swoich znajomych o to, żeby nie namawiali Cię do wyjścia na przysłowiowego „dymka” zarówno w pracy, jak i po godzinach.
W początkowym etapie wyjścia z nałogu podczas wieczornych wypadów z przyjaciółmi starajcie się unikać miejsc, które upodobali sobie palacze. Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu i postaw na sport, a przynajmniej minimalną aktywność, która dodatkowo wyzwoli w Tobie endorfiny! Na siłowni z pewnością nikt nie będzie wyciągał Cię na papierosa.
Jeśli boisz się, że po rzuceniu palenia dopadnie Cię nuda i osamotnienie, możesz porzucić te niepokojące scenariusze i cieszyć się życiem bez papierosa, bo życie bez nikotyny smakuje o wiele lepiej!